Welcome
Login / Register

News


 • گزيده اخبار علمي

  شراب قرمز ، چای سبز ، قهوه ، دشمنان سرطان پروستات

  ____________________________________________

  بنا بر تحقیقات منتشر شده در مجله فدراسیون انجمن بیولوژی امریکا ، مواد ترکیبی در شراب قرمز و همچنین چای سبز تاثیری مثبت در کاهش رشد سلولهای سرطانی دارند. در این تحقیق نشان داده شده است که چگونه آنتی اکسیدانتهای موجود در شراب قرمز و چای سبز میتواند در ایجاد ترکیباتی که به رشد سلولهای سرطانی کمک میکنند اخلال ایجاد نمایند.


  این تاثیرات نه تنها در کاهش نه تنها در زمینه سرطان پروستات حائز اهمیت میباشد بلکه در کاهش سرطان روده ، سرطان سینه و سرطان روده نیز ایفای نقش میکنند. محققین بر این امیدند تا با کشف رابطه بین ترکیبات موجود در این خوراکی ها و سرطان بتوانند داروهای موثرتری در مقابله با انواع سرطان ها تولید نمایند.


  از سویی از میان مصرف کنندگان قهوه نیز آمار کمتری از ابتلا به سرطان پروستات گزارش گردیده است. بنا بر پژوهش های انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد ، از آنجایی که مواد ترکیبی در قهوه موثر بر انسولین ، گلوکز و هورمون های جنسی در بدن میباشند ، تاثیراتی را در پیشگیری یا کاهش رشد سلولهای سرطان پروستات برای آن میتوان پیش بینی نمود.


  به اعتقاد دکتر ویلسون مدیر تیم تحقیقی دانشگاه هاروارد ، افرادی که قهوه مصرف مینمایند 60% کمتر از افرادی که اصلاً کافی مصرف نمیکنند در معرض ریسک سرطان پروستات قرار دارند. نتایج پژوهش این تیم تحقیقی بر اساس آزمایشاتی بوده که از سال 1986 تا سال 2006 بر روی 50000 مرد امریکایی انجام پذیرفته است .


  سایر عواملی که به منظور کاهش احتمال ابتلا به بیماریهای پروستات رعایت نکات زیر از سوی صاحب نظران مورد تاکید قرار گرفته اند عبارتند از:


  ترک دخانیات و کاهش مصرف مشروبات الکی :

  ==========================

  بر پایه تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا افرادی که مشروب خوار سنگین هستند 2 برابر بیش از افرادی که مشروب خوار معمولی هستند درگیر سرطان پروستات میشوند.


  اتخاد برنامه ویژه غذایی :

  ==============

  رژیم غذایی پرچربی خطر سرطان پروستات را افزایش می‌دهد. بر پایه گزارشی که در مجله تغذیه مبنی بر تاثیر رژیم غذایی در پیشگیری از مشکلات پروستات آورده شده است ، رعایت رژیم غذایی حاوی مواد کم چربی و مملو از سبزیجات و میوه ، پرهیز از گوشت قرمز و مواد پر کالری ، استفاده از گل کلم و براکلی ، چای سبز ، سویا ، ویتامین ای ، و دی و به حد اقل رسانیدن مصرف لبنی و کلسیم اضافی ، میتواند نقشی به سزا در کاهش احتمال ابتلا به مشکلات پروستات داشته باشند. گفته شده است که مصرف ماهي نیز به علت دارا بودن امگا 3 احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش مي‌دهد.


  تخم کدو که غنی از نظر زینک میباشد مصرف روزانه 3-2 قاشق از آن قویاً توصیه گردیده است.مصرف زیاد گوجه فرنگی همواره درراه حفظ سلامتی پروستات توصیه گردیده است. گوجه فرنگی از آنجایی که حاوی لایکوپین میباشد خصوصاً در فرم پخته شده آن ، سس گوجه فرنگی و یا کنسرو تاثیری بس مهم در پیشگیری از سرطان پروستات دارا میباشد


  تحقیقات نشان داده اند گردو سرعت رشد تومورهای سرطانی پروستات را در موشهای آزمایشگاهی کاهش می‌د‌هد . مصرف گردو هم سرعت پیشرفت سرطان پروستات را در موشها کند می‌کند و هم تاثیرات مفیدی روی ژن‌های چندگانه مرتبط با کنترل رشد و متابولیسم تومور دارد.این پژوهش نشان می‌دهد که وقتی موش‌های مبتلا به تومورهای سرطانی پروستات مقادیری گردو مصرف می‌کنند که مصرف آن برای مردها نیز به آسانی و بدون مشکل امکانپذیر است، رشد تومور در آنها کنترل می‌شود


  .افزایش دفعات برقراری رابطه جنسی :

  =====================

  رابطه جنسي و انزال مكرر ميتواند از انباشته شدن عوامل سرطانزا در درون غده پروستات جلوگيري به عمل آورد. البته ثابت گرديده داشتن رابطه جنسي با چندين شريك جنسي متفاوت ميتواند سرطان پروستات را در مردان تا 40 درصد افزايش دهد. (به خاطر افزايش ريسك ابتلا به بيماريهاي منتقله جنسی)


  کاهش تماس با مواد شيميايی سرطان‌زا در محيط :

  =============================

  مانند لاستیک ، کود ، بافتنی ها و نیز کادميم، که در تهيه برخی آلياژها و باتری کاربرد دارد که میتواند عامل مستعد کننده و پيشتاز در ايجاد سرطان پروستات باشند و بالاخره


  انجام مداوم تمرینات ورزشی

  ================  لازم به ذکر است سرطان پروستات دومين سرطان شايع بعد از سرطان ريه در ميان مردان است .


  علائمی که بروز آنها احتمال سرطان پروستات را مطرح می‌کند عبارتند از:


  احساس مكرر نياز به دفع ادرار به خصوص در شب.


  احساس درد يا سوزش در هنگام ادرار كردن


  اشكال در هنگام، شروع و متوقف‌ كردن ادرار يا ادرار ضعيف


  خون در ادرار يا منی


  درد يا سفتي در كمر، لگن يا ران‌ها


  ناتوانى جنسى
  دکتر مریم محبی


  رواندرمانگر و سکس تراپیست


  Read more »

 • این مواد غذایی را همزمان مصرف نکنید  مصرف هم زمان بعضی از مواد غذایی با یکدیگر می تواند بسیار مضر باشد و حاصل آن تولید اخلاط زاید در بدن می باشد که گاهی تاثیرات این تداخلات در چندین سال بعد به صورت بیماری های مختلف و صعب العلاج بروز خواهد کرد. به عنوان مثال حکمای طب ایرانی معتقدند که مصرف هم زمان موارد ذیل باعث تولید اخلاط خام در بدن شده و تولید بیماری کرده، مثلاً مصرف ماست با هر نوع و هر مقدار گوشت باعث لکه های پوستی و مصرف سرکه یا انواع شور و ترشی که با سرکه ساخته می شود همراه با برنج باعث کولیت و درد شکم می شود که ممکن است این بیماری ها حاصل عدم رعایت این مطالب در طول چندین سال باشد. بنابراین از خوردن هم زمان ترکیبات مواد غذایی که در هر ردیف از جدول ذیل ذکر شده است، جداً خودداری نمایید.  ضمناً خوردن خربزه یا هندوانه به همراه وعده غذایی و همچنین خوردن گوشت خام نیز می تواند امراض جدی در پیش داشته باشد.
  Read more »

 • مرد ۱۰۰ ساله هندی در دوی مارتن تورنتو

  مرد ۱۰۰ ساله هندی در دوی مارتن تورنتو

  مرد ۱۰۰ ساله با کامل کردن مسیر دو ، به عنوان پیرترین شخص شرکت کننده در دو مارتن تورنتو انتخاب شد.


  فاوجا سینگ ( Fauja Singh)، مرد ساله هندی توانست مسیر دوی مارتن تورنتو را طی کند.
  Read more »

 • انسان قادر است با چشمهای خود صداها را بشنود

  نسان قادر است با چشمهای خود صداها را بشنود
  پژوهشگران ایتالیایی در بررسیهای خود کشف کردند که انسان قادر است با چشمهای خود صداها را بشنود.

  موفقیت جهانی فیلمهای صامت چارلی چاپلین بر کسی پوشیده نیست. اکنون گروهی از دانشمندان شورای ملی تحقیقات ایتالیا در بررسیهای نشان دادند که وقتی برای مثال تصویر یک نوازنده ترومپت را می بینیم که با گونه های باد کرده درحال دمیدن در ساز است نه تنها کورتکس دیداری فعال می شود بلکه کورتکس شنوایی نیز تنها در ۱۱۰ هزارم ثانیه فعال می شود.


  به ویژه کورتکس شنوایی گیجگاهی فوقانی بیشترین فعالیت را ثبت می کند. این درحالی است که این پدیده در مورد تصاویری که هیچ توصیف صدایی ندارند برای مثال دیدن تصویر یک گل دیده نمی شود.


  این محققان در این خصوص توضیح دادند: “این مکانیزم برپایه نورونهای آینه ای شنیداری- بینایی استوار است. برای مثال، زمانی که مشغول دیدن عکس یک گربه هستید و همزمان صدای میو میو می شنوید و یا همزمان با تماشای عکس یک فرد آشنا به صدای وی نیز گوش می دهید این نورونها فعال می شوند.”


  نورونهای شنیداری- بینایی همچنین مسئول پدیده های اوهامات صوتی نیز می شوند که توسط حالات احساسی ویژه ای برای مثال ترس پدید می آیند.


  این محققان افزودند: “اطلاعات ما نشان می دهند که مغز چگونه قادر است با فعال کردن کورتکس گیجگاهی فوقانی اطلاعات مربوط به صداهایی را که به طور طبیعی در آن شرایط قابل شنیدن هستند در مدت یک دهم ثانیه پس از تماشای تصویر استخراج کند.”


  علاوه بر این منطقه مغزی، لب گیجگاهی زیرین و میانه و با کمی فاصله زمانی، حتی کورتکس شنوایی اولیه نیز به همان روشی که صداهای واقعی و یا اوهامات صوتی درک می شوند فعالیت خود را آغاز می کنند.


  براساس گزارش آنسا، این محققان به منظور دستیابی به این نتایج از ۱۵ داوطلب بدون مشکلات نورولوژیکی و اختلالات روحی که نه از مواد مخدر و نه از دارو استفاده می کردند آزمایش گرفتند.
  در این آزمایش با استفاده از تکنیک “لورتا” (پرتونگاری مقطعی الکترومغناطیس وضوح تصویر پایین)، محرکهایی که با آنها نواحی مختلف مغز در هر هزارم ثانیه یکبار فعال می شدند به صورت تصاویر سه بعدی بازسازی شدند.


  این دانشمندان اظهار داشتند: “وجود پدیده های ادغام شنیداری- بینایی در کورتکس گیجگاهی فوقانی توضیح می دهد که چرا دیدن حرکت لبها برای درک اصوات زبانی مفید است. به طوریکه برای مثال بسیاری از افراد کم شنوا می توانند از طریق لب خوانی آواهای زبانی را تشخیص دهند درحالی که از طریق تلفن این کار میسر نیست.”


  به گفته این دانشمندان، ما در واقع قادریم با چشمهای خود به صداها گوش کنیم و به همین دلیل از تماشای فیلمهای صامت تا این حد لذت می بریم.
  Read more »

 • روش های آرام سازی ذهن

  با رعایت توصیه‌هایی بسیار ساده می‌توانید همواره زندگی سالم و شادابی داشته باشید. این توصیه‌ها می‌تواند برای هر سن و سالی مفید باشد. به یاد داشته باشید که هیچ وقت برای اصلاح و بهبود روش زندگی دیر نیست.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، زمانی که دچار استرش یا اضطراب و دلشوره می‌شوید اقدامات زیر را انجام دهید:
  - درخواست کمک از دیگران در صورت نیاز
  - مشغول شدن به انجام کاری ترجیحا کار مورد علاقه مانند کتاب خواندن، باغبانی و …
  - صحبت کردن با دوستان و اقوام و دیدار با دوستان و آشنایان
  - خارج شدن از خانه برای مدت کوتاه و یا قدم زدن در پارک
  - ورزش کردن
  - انجام تمرینات آرام سازی: در این تمرین، عضلات به ترتیب از سر به طرف پا یا برعکس سفت می‌شود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در این حالت نگه داشته و بعد به آرامی شل می‌شود. این سفت و شل شدن عضلات تاثیر خوبی بر آرامش ذهن می‌گذارد.
  روش تمرینات آرام‌سازی
  - ابتدا به یک مکان خلوت بروید، روی صندلی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. کف پاها را روی زمین بگذارید و دست‌ها را روی ران قرار دهید.
  - ابروها را تا جایی که می‌توانید به طرف بالا بکشید و در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید.
  - چشم‌ها را محکم ببندید و پلک‌ها را روی هم فشار دهید و در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی چشم‌ها را باز کنید.
  - زبان خود را به سقف دهان فشار دهید آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید.
  - دندان‌های خود را به سقف دهان فشار دهید. آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. در صورتی که دندان مصنوعی دارید این حرکت را انجام ندهید.
  - لب‌ها را به هم فشار دهید و چروک کنید. چند ثانیه نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید.
  - شانه‌ها را بالا بکشید و سفت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید.
  - دست راست را مشت کنید و ساعد را روی بازو خم کنید و محکم فشار دهید. در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. این حرکت را با دست چپ نیز انجام دهید. یک نفس عمیق بکشید و ریه خود را از هوا پر کنید و نفس خود را حبس کنید و در این حالت به شکم خود فشار آورید. سپس به آهستگی نفس خود را بیرون دهید و ریه را کاملا خالی کنید.
  - کتف‌ها را تا جایی که می‌توانید به عقب ببرید و فشار دهید و در این حالت سفت نگه دارید، سپس به آرامی رها کنید.
  - پای راست را صاف نگه دارید و پنجه پا را به طرف بیرون بکشید و در این حالت نگه دارید. بعد پنجه پا را به طرف خود خم کنید و پا را سفت در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید.
  - زانوی راست را خم کنید و ران را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید.
  بنابراعلام اداره سالمندان وزارت بهداشت، این تمرینات را روزی یک تا دو بار انجام دهید
  Read more »