Welcome
Login / Register

News


 • کشف دلیل گوش خراش بودن صدای ناخن کشیدن بر روی تخته سیاه

  کشف دلیل گوش خراش بودن صدای ناخن کشیدن بر روی تخته سیاه

   

  محققان آلمانی موفق شده اند دلیل آزار دهنده بودن یکی از گوش خراش ترین صداهای جهان، صدای کشیدن ناخن بر روی تخته

  سیاه را کشف کنند.

   

  مهر: محققان آلمانی موفق شده اند دلیل آزار دهنده بودن یکی از گوش خراش ترین صداهای جهان، صدای کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه را کشف کنند.

   یکی از محبوب ترین و دلخراش ترین شیطنتهای دوران مدرسه را به یاد دارید؟ ناخن کشیدن بر روی تخته سیاه که همه را از کلاس درس فراری می داد! گوش کردن به این صدای گوش خراش تقریبا برای همه غیر قابل تحمل است.

   

  اکنون محققان دلیل این غیر قابل تحمل بودن و همچنین گوش خراش بودن این صدا را کشف کرده اند. محققانی از کلن و وین دریافته اند گوشهای انسان می تواند اصوات گوشخراش را تقویت کند. گوشهای انسان به شکلی ساخته شده اند تا بتوانند اصواتی با طول مشابه صداهای جیغ مانند یا گوش خراش را بشنوند زیرا این صداها با صدای انسانی شباهت زیادی دارد.

   

  محققان برای بررسی این موضوع، از دو گروه از داوطلبان درخواست کردند به مجموعه ای از اصوات آزار دهنده ای گوش فرا دهند در حالی که به گروه اول گفته شد که در حال شنیدن موسیقی پیچیده ای هستند و به گروه دوم گفته شد که در حال شنیدن صداهای گوش خراش هستند. ناخن کشیدن بر روی تخته سیاه در میان اصواتی مانند چنگال کشیدن در کف بشقاب و دیگر صداهای آزار دهنده دسته بندی شده بود.

   

  محققان از دانشگاه ماکرومدیای آلمان دریافتند داوطلبانی که به آنها گفته شده بود در حال گوش دادن به صدای ناخن کشیدن بر روی تخته هستند، احساس انزجار و بی تابی بیشتری از خود نشان می دهند. با این همه داوطلبانی که به آنها گفته شده بود در حال گوش دادن به موسیقی هستند نیز درجاتی از انزجار را از خود نشان می دادند.

   

  در این مطالعه محققان ضربان قلب، فشار خون و میزان رسانایی پوست داوطلبان را مورد بررسی قرار دادند تا تاثیرات صداهای شنیده شده بر روی داوطلبان را بررسی کنند. همچنین محققان فرکانسهایی را از صداهای ضبط شده از کشیده شدن ناخن یا گچ بر روی تخته حذف کردند تا دریابند کدام فرکانس بیشتری تاثیر را دارد.

   

  نتایج نشان دادند نسبت به صداهایی مانند ناخن کشیدن بر روی تخته سیاه، واکنشهای فیزیکی وجود دارند و بدترین اصوات آنهایی هستند که در دامنه طول موج صدای انسان قرار دارند، طول موجی میان دو هزار تا چهار هزار هرتز. شاید بتوان ساختار درونی گوش انسان را عاملی برای ناخوشایند بودن این صداها دانست.

   

  بر اساس گزارش تلگراف، از آنجایی که این اصوات در محدوده فرکانسهای صوتی صدای انسان قرار دارند، گوش آنها را درون خود تقویت می کند و صدای کشیده شدن ناخن بر روی تخته از آن جهت گوش خراش است که صدای ایجاد شده در محدوده صوتی است که گوش انسان برای دقیقتر شنیدن آن برنامه ریزی شده است.

   

  Read more »

 • صافی کف پا و درمان آن

  صافی کف پا و درمان آن

   

  اگر زمانی که فرد ایستاده است، پا دارای قوس طبیعی نباشد، آن فرد دارای صافی کف پا می باشد. به طور کلی، وقتی شما دارای پای صاف خواهید بود که قوس داخل پا صاف باشد و کف پا کاملا با سطح زمین در تماس باشد.

   

  علل صافی کف پا

   

  تاندون ها، مفاصل پا را به هم متصل می کنند. حال اگر تاندون ها سست گردند، موجب صافی کف پا می گردد.

   

  البته صافی کف پا در نوزادان و کودکی که تازه به راه افتاده، طبیعی است. هنگامی که بچه بزرگ تر می شود (2 تا 3 ساله)، تاندون ها سفت تر می شوند و به شکل قوس در می آیند.

   

  در دوران نوجوانی، بیشتر افراد دارای قوس طبیعی در کف پا می باشند. اما برخی هم دچار صافی کف پا می گردند.

   

  صدمات بدنی، بیماری ها و افزایش سن ممکن است به تاندون ها صدمه وارد کرده و موجب صافی کف پا گردد. این نوع پای صاف، ممکن است فقط در یک پا ایجاد شود.

   

  ندرتا، صافی کف پا در کودکان درد دارد. در این حالت، دو یا تعداد بیشتری از استخوان های پا رشد کرده و به هم متصل می شوند. این وضعیت را " پیوستگی قوزک پا" می نامند.

   

  گاهی، صافی کف پا به علت مشکلات موجود در زانو و قوزک به وجود می آید. این مشکلات بر قوزک پا فشار وارد می کنند و قوزک را به سمت داخل برمی گردانند و موجب عدم تراز پاها می شوند.

   

  علائم صافی کف پا

   

  بیشتر افراد دارای صافی کف پا، مشکلی ندارند، اما برخی هم دارای مشکلاتی می باشند.

   

  - در کودکان، درد پا، قوزک و یا پاشنه پا، از علائم صافی کف پا می باشد.

  - افرد بالغ، هنگامی که مدت طولانی می ایستند و یا بعد از ورزش، دچار در د و خستگی پا می شوند.

  - عدم توانایی ایستادن بر روی نوک پا

  - تورم درون قوزک پا

   

  عواملی که باعث افزایش صافی کف پا می شود

   

  - چاقی

  - دیابت

  - فشار خون بالا

  - ضربه یا جراحت در پا و یا قوزک پا

  - آرتریت روماتوئید

  - افزایش سن

  - ورزش بیش از حد

   

   

  تشخیص صافی کف پا

   

  افرادی که کف پای صاف دارند، هنگامی که می ایستند، پشت پایشان با زمین در تماس می باشد. در معاینه بدنی، پزشک از فرد می خواهد که روی انگشتان پا بایستد. اگر قوس تشکیل شد، این صافی کف پا به نام "انعطاف پذیر" خوانده می شود و هیچ درمانی برای این مورد نیاز نیست. اما اگر قوس تشکیل نشود، این صافی کف پا به نام "کف پای سفت" خوانده می شود نیاز به درمان دارد.

   

  آزمایش هایی نیز برای تشخیص وجود دارد، از قبیل:

   

  - سی تی اسکن، برای مشاهده استخوان های پا

  - ام آر آی برای مشاهده تاندون های پا

  - اشعه ایکس برای یافتن علت

   

  درمان صافی کف پا

   

  اگر کودک‌تان، درد و یا مشکلی در راه رفتن ندارد، هیچ درمانی لازم نیست.  کودک ممکن است پابرهنه راه برود، بدود و یا بپرد، بدون آن که کف پای صافش بدتر شود. در کودکان بزرگ تر و بالغین، کف پای صاف انعطاف پذیری که درد و یا مشکلی در راه رفتن ندارد، نیازی به درمان ندارد.

   

  اگر شما دارای کف پای صاف انعطاف پذیر هستید و درد دارید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

   

  کفش های مخصوص و کفش هایی که قوس پا را حفظ می کنند، بپوشید.

  اگر کف پا سفت شده و دردناک می باشد، نیاز به درمان دارد. درمان هم بستگی به علت کف پای صاف دارد.

  برای پیوستگی قوزک پا، درمان شامل استراحت می باشد.

   

  اگر با استراحت، درد کاهش نیابد، عمل جراحی مورد نیاز است. جراحی، آخرین مرحله درمانی برای این افراد می باشد. افرادی که جراحی می کنند، غالبا درد پایشان بهبود می یابد.

   

  در موارد شدید، عمل جراحی ممکن است به صورت ترمیم تاندون و یا پیوستگی برخی مفاصل پا در موقعیت مناسب انجام شود.

   

  کف پای صاف در بالغین با استفاده از داروهای ضد درد، اورتوتیک ها (وسایل و تجهیزات حفاظت کننده استخوان) و در بعضی مواقع با عمل جراحی درمان می شود . ورزش های کششی نیز از آنجایی که تاندون ها را می کشند، ممکن است مفید باشند.

   

  عوارض جراحی در صافی کف پا

   

  ممکن است بعد از جراحی، مشکلات زیر را داشته باشید:

   

  عدم پیوستگی استخوان ها

  بد شکلی و تغییر شکل پا که برطرف نمی شود

  عفونت

  کاهش حرکات قوزک پا

  دردی که متوقف نمی شود

  التهاب تاندون آشیل

  التهاب عضلات کف پا

   

  درمان خانگی

   

  استراحت کنید و از فعالیت بدنی بپرهیزید تا درد پایتان کمتر شود.

  داروهای ضد درد را مصرف کنید.

  اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید.

   

  Read more »

 • گیاه گل گاوزبان

  گیاه گل گاوزبان
  ____________
  گیاه گل گاوزبان به عنوان یکی از غنی‌ترین منابع اسیدهای چرب اصلی بشمار می‌رود بطوریکه از آن به عنوان غنی‌ترین منبع شناخته‌شده برای "جي.ال.اي"* در نزد بشر معرفی شده‌ است. گل گاوزبان یک گیاه علفی یک ساله‌است که از اردیبهشت تا شهریور گل می‌دهد.

  برگ‌های این گیاه ساده و پوشیده از تارهای خشن است. گلهای آن به رنگ آبی، سفید و بنفش می‌باشد. گاوزبان احتمالا از شمال آفریقا به نواحی دیگر راه یافته و امروزه در منطقه مدیترانه، نواحی شمال آفریقا و قسمت‌هایی از خاورمیانه می‌روید. گل، برگ و سرشاخه‌های گلدار آن به مصرف دارویی می‌رسد.

  گاوزبان گیاهی مقاوم به شوری است که قادر به جذب یون‌های سدیم، کلر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم از خاک می‌باشد و می‌توان از این گیاه برای خارج ساختن این یون‌ها از خاک و اصلاح خاک‌های شور و قلیا استفاده کرد. در ویکی پدیای زبان های دیگر به ترکیبات سمی و آلکالوئیدی این گیاه هم اشاره شده.

  خواص داروئی
  ========
  گاوزبان از نظر طب قدیم ایران سرد است.

  گل گاو زبان و برگ‌های تصفیه کننده خون است.

  آرام کننده اعصاب است.

  عرق آور است.

  ادرار آور است.

  کلیه‌ها را تقویت می‌کند.

  سرماخوردگی را برطرف می‌کند.

  برای از بین بردن سرفه از دم کرده گل گاو زبان استفاده کنید.

  در درمان برونشیت موثر است.

  بی اختیاری دفع ادرار را درمان می‌کند.

  التهاب و ورم کلیه را درمان می‌کند.

  در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است.

  ضماد برگ‌های گاو زبان برای رفع ورم موثر است.

  برگهای گاوز بان را بپزید و مانند اسفناج از آن استفاده کنید.

  برگهای تازه گل گاو زبان دارای مقدر زیادی ویتامین C می‌باشد و در بعضی از کشورها آنرا داخل سالاد می‌ریزند.

  مضرات :
  =====
  گاوزبان بعلت داشتن آلكالوئید برای زنان حامله و كودكان مضر است .

  طرز تهیه و مقدر مصرف :
  ===============
  یک قاشق غذا خوری از آن را مانند چای در یک لیوان آب جوش ریخته مدت 15 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف كرده روزی 2 بار هر بار یک فنجان صبح و شب نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .مصرف آن با لیمو نیز بهتر است چون لیمو حاوی ویتامین ث میباشد.

  چند توصیه :
  ========
  ـ اگر در حال مصرف داروهای شیمیایی اعصاب هستید و قصد استفاده از گیاهان دارویی را دارید حتما پزشکتان را در جریان بگذارید، چرا که تداخل دارویی ممکن است به ضررتان باشد.

  ـ برای خرید گیاهان دارویی به عطاری‌هایی بروید که محصولاتشان در مجاورت نور آفتاب نباشند‌. گیاهان باید به صورت کاملا خشک در بسته‌های بهداشتی پلمب شده و دارای اسم، نشانی، تاریخ مصرف و دیگر مشخصات باشند.

  ـ بعد از باز کردن بسته گیاه دارویی، بلافاصله آن را درون یک شیشه دردار و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.  ______________
  * (Gamma Linoenic Acid (GLA

  Read more »

 • سفر شگفت‌انگیز به درون بدن انسان به حقیقت پیوست!ا

  سفر شگفت‌انگیز به درون بدن انسان به حقیقت پیوست!ا
  ____________________________________________
  محققان توانسته‌اند کاوشگری بسازند که مانند فیلم‌های علمی-تخیلی، می‌تواند از درون سرخرگ‌ها عبور کند و خطرناک‌ترین لخته‌های خونی و انسداد دیواره رگ‌ها را شناسایی کند.

  ماجرای داستان «سفر شگفت‌انگیز» (اثر مشهور ایزاک آسیموف) را یادتان است؟ همان که یک زیردریایی مینیاتوری به درون رگ‌های یک شخص خیلی مهم تزریق می‌شود، تا لخته خونی که زندگی وی را تهدید می‌کرد را از بین ببرد. اکنون یک کاوشگر جدید با ابعاد باور نکردنی به اندازه باله‌های دم ماهی، این رویا را به حقیقت بدل کرده است: این کاوشگر می‌تواند از درون سرخرگ‌ها عبور کند و خطرناک‌ترین لخته‌های خونی و انسداد دیواره رگ‌ها را شناسایی کند.

  به گزارش نیوساینتیست، ابزارهای موجود عموما دوربین‌هایی هستند که می‌توانند درون سرخرگ‌ها حرکت کنند. اما پزشکان باید شخصا انسداد رگ‌ها را شناسایی کنند و تشخیص بدهند که آیا ممکن است این لخته‌ها از دیواره رگ‌ها جدا شده و آنها را مسدود کنند. اما ابزار جدید که توسط گیلرمو تیرنی از بیمارستان عمومی ماساچوست بوستون ساخته شده، همچنین می‌تواند مولکول‌هایی را تشخیص دهد که مضرترین لخته‌های خونی و پلاک‌های چربی را نشان‌گذاری می‌کنند.

  برای آزمایش این کاوشگر، گروه تیرنی نخست به خرگوش‌های آزمایشگاهی رژیم غذایی دادند که باعث ایجاد انسداد در دیواره سرخرگ‌ها می‌شد. سپس به آنها مواد شیمیایی فلورسنت تزریق کردند که مولکول‌های نشان‌دهنده خطر را نشان‌گذاری می‌کرد. کاوشگر یک ردیاب نور فلورسنت را حمل می‌کند که نواحی روشن درون دیواره سرخرگ‌ها را که نشانگرها اهداف خود را شناسایی کرده‌اند، آشکار می‌کند.

  گروه تیرنی توانست فیبرین، پروتئینی که باعث شکل‌گیری لخته‌های خونی می‌شود، و کاتپسین "ب"، آنزیمی که در اغلب پلاک‌های خونی خطرناک یافت می‌شود، را ردیابی کند.

  به گقته تیرنی، با استفاده از این کاوشگر می‌توان هر مولکولی از جمله نشانگرهای سرطان را شناسایی کرد. همچنین همانند یک زیردریایی، می‌توان لیزرهایی را که برای از بین بردن خسارات مشکوک استفاده می‌شود به این ابزار اضافه کرد. وی می‌گوید: «اگرچه این ابزار نیاز به تکمیل شدن دارد، این امکان وجود دارد که روش درمان را با کاوشگر ترکیب کرد تا با پلاک‌های خطرناک مبارزه کرد».

  سیستم هشدار اولیه
  ============
  تشخیص فیبرین می‌تواند خصوصا برای افرادی که انسداد عروق آنها، با جراحی و تعبیه استنت‌های پزشکی رفع شده است ارزشمند باشد. رگ‌های این افراد اغلب مجددا مسدود می‌شود، و نخستین نشانه از وقوع این اتفاق، رسوب فیبرین بر روی استنت است.

  ابزارهای موجود نمی‌توانند فیبرین را از سایر رسوبات سالم، مانند سلول‌هایی که استنت را می‌پوشانند تشخیص دهند. اما آزمایش فلورسنت قادر به انجام این کار است، و بنابراین پزشکان می‌توانند قبل از شکل‌گیری انسداد، داروهای ضد لخته تجویز کنند.
  تیرنی اکنون قصد دارد تا این وسیله را بر روی افرادی که به دلیلی بیماری شریان‌های قلبی، تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند آزمایش کند.
  Read more »

 • زعفران ايراني دارويی موثر براي درمان ام اس


  زعفران ايراني دارويی موثر براي درمان ام اس
  _________________________________
  جديدترين بررسي هاي دانشمندان حاكي از آن است كه زعفران ايراني مي تواند به درمان بيماري هاي التهاب عصبي مانند ام اس كمك كند.

  بايو اسكولار نوشت: 'كريس پاور' محقق دانشگاه آلبرتاي كانادا و مجري اين طرح گفت: تركيبي در زعفران ايراني موسوم به 'كروسين ' وجود دارد كه تاثير محافظتي را در سلول هاي مغزي كشت شده و ديگر مدل هاي بيماري ام اس اعمال مي كند. اين ماده از آسيب ديدگي سلول هايي ميلين ساز در مغز پيشگيري مي كند.

  ميلين عايق اطراف سلول هاي عصبي است.

  ام اس بيماري التهاب سلول هاي عصبي است . در اين بيماري سلول ها اين عايق محافظ را از دست مي دهند و در نهايت تحليل عصبي رخ مي دهد .

  پاور خاطر نشان كرد: اگرچه كاربرد زعفران ايراني براي درمان ام اس هنوز در مرحله آزمايش باليني است اما اين يافته ها بسيار هيجان انگيز است.

  جامعه تحقيقاتي جهان سالهاست كه مي دانند كروسين از سلول ها در موقعيت هاي خاص محافظت مي كند اما پاور و همكارانش در اين زمينه به تحقيقات بيشتري پرداختند.
  اين گروه كشف كرد التهاب و نوع خاصي از استرس سلولي، بسيار به هم مرتبط هستند و به تحليل عصبي و التهاب منجر مي شوند. اين امر موجب مي شود سلول ها، پوشش محافظ خود را در فرايندي موسوم به ميلين زدايي از دست بدهند.

  اين پژوهشگران با استفاده از كروسين، التهاب و استرس سلولي را سركوب كردند و توانستند اختلالات عصبي را در مدل هاي آزمايشگاهي و سلول هاي كشت شده مبتلا به ام اس كاهش دهند.

  اين محققان مي گويند هنوز سووالات بسياري وجود دارد كه بايد در مورد چگونگي عملكرد كروسين به آنها پاسخ داده شود اما اين پژوهش قابليت بالقوه كروسين را براي درمان بيماري هاي التهاب عصبي مزمن نشان مي دهد .

  نتايج اين تحقيقات در نشريه ايمونولوژي* منتشر شده است.
  *
  Read more »