Welcome
Login / Register

Health And Science


 • هنگام سخن گفتن با کودکتان از دستانتان استفاده کنید

  هنگام سخن گفتن با کودکتان از دستانتان استفاده کنید


  پژوهشگران امریکایی اعلام کردند که طی تحقیقاتی جدید مشخص شد که استفاده از دست ها هنگام سخن گفتن حافظه را تقویت می کند.

  پژوهشگران دانشگاه های پیتسبورگ و شیکاگو با بررسی ۵۰ خانواده ای که کودکان کمتر از یک سال داشتند کشف کرده اند کودکانی که برای برقراری ارتباط با سایراعضای خانواده از دست ها استفاده می کنند شاداب تر از سایرکودکان هستند.


  در این بررسی مشخص شده است کودکانی که از دست هایشان هنگام سخن گفتن استفاده کرده اند در مدت یک و نیم ساعت توانسته اند از طریق حرکات دست ۲۴ کلمه را بیان کنند در

  حالی که در همین مدت کودکانی که از حرکات دست استفاده نکرده اند موفق به بیان ۱۳ کلمه شده اند.

  کودکانی که قادر به ارتباط بر قرار کردن نیستند و یا به سختی نسبت به همسالان خود با دیگران ارتباط بر قرار می کنند دچار سر خوردگی و عدم اعتماد به نفس می شوند و همین امر

  آنها را به شدت با مشکلات روانی رو به رو می کند.

  به گفته پژوهشگران استفاده از دست ها هنگام سخن گفتن نه تنها برای بیان کردن کلمات مفید است بلکه می تواند به یادگیری نیز کمک کند.
  Read more »

 • خواب نیمروزی شما را با هوش تر می کند

  خواب نیمروزی شما را با هوش تر می کند


  یافته ها حکایت دارد که برنامه خواب دو-مرحله ای نه تنها به ذهن نیروی تازه ای می دهد، بلکه می تواند شما را با هوش تر سازد.

  اگر دانش آموزی را دیدید که در کتابخانه چرت می زند، یا همکاری را دیدید که در اتاقک خود چشم روی هم گذاشته است به آنها چشم غره نروید. پژوهش تازه ای در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی نشان می دهد که یک چرت یک ساعته می تواند به میزان چشمگیری توان مغز شما را تقویت نموده و اعاده نماید. در واقع، این یافته ها چنین القا می کنند که یک برنامه خواب دو مرحله ای [شب و بعد از ظهر] نه تنها ذهن را سرزنده می کند، بلکه می تواند شما را با هوش تر سازد.

  بر عکس، مطابق این یافته ها، هر اندازه زمان بیشتری را در بیداری بگذرانیم، ذهن ما کندتر می شود. این نتیجه ها تاییدی بر یافته های قبلی همین گروه پژوهشگران است که تمام شب بیدار ماندن، کار رایجی که خیلی از دانشجویان در هنگام آزمون های نیمسال و نهایی آنرا انجام می دهند، قابلیت جادادن اطلاعات جدید [در مغز] را تا 40 درصد – به خاطر از کار افتادن قسمت هایی از مغز در طول بی خوابی – کاهش می دهد.

  متییو واکر، یک استادیار روان شناسی در برکلی و هدایتگر این مطالعات، می گوید: خواب نه تنها کاستی های ناشی از بیداری درازمدت را برطرف می کند، بلکه شما را به فراتر از آن نقطه ای که قبل از چرت زدن در آن بودید می برد.»
  Read more »

 • نکته ساده برای تفاهم بیشتردر زندگی مشترکتان7

  نکته ساده برای تفاهم بیشتردر زندگی مشترکتان7

  1 - بیان احساسات
  شما به‌طور حتم همسرتان را دوست دارید و او هم این را می‌داند، اما این بدان معنا نیست که آنها نیاز به شنیدن آن ندارند. «اساسا دریافته‌ام که میزان ابراز علاقه به همسرم با میزان صمیمیت من با او کاملا متفاوت است. اگرچه فکر می‌کنم احساس صمیمیت است که نسبت به دیگر روش‌های موجود، مرا به بیشتر بیان کردن آن ترغیب می‌کند.
  هر راهی به او این اجازه را می‌دهد که بداند من همیشه به او فکر می‌کنم.»
  چیزی که در اینجا باید در مورد آن احتیاط کرد، تکرار بیش از حد این رفتار است. به‌خصوص اگر طرف مقابل‌تان در آن زمان با شما احساس نزدیکی نکند.

  2 - کنار گذاشتن همه چیز

  به راستی شما می‌توانید میزان دوست داشتن خود را با متوقف کردن هر کاری که به آن مشغول هستید و توجه به همسرتان، ابراز کنید. این نکته، به‌ویژه اگر درست هنگامی صورت گیرد که شما او را پس از دوری به نسبت طولانی ملاقات می‌کنید، مثلا وقتی از سفر به خانه بازمی‌گردد، بسیار کارساز است.

  «کارهای کوچکی که همسرم انجام می‌دهد، باعث می‌شود تا احساس خوبی داشته باشم. گاهی که به منزل می‌آیم همه کارهایش را رها می‌کند و جلوی در به استقبالم می‌‌آید.»این هم یکی از روش‌های تأثیرگذاری است که به‌طور قابل توجهی به خلق‌وخوی گیرنده آن بستگی دارد.


  3 - توجه

  وقتی کسی به آنچه شما انجام داده‌اید، توجه دارد، احساس خوبی به شما دست می‌دهد. بنابراین در جایی که آنها وقت، انرژی و توجه به خرج داده‌اند، توجه کنید. وقتی همسرتان لباس تازه‌ای می‌پوشد، موهایش را مدلی جدید کوتاه می‌کند، از عطری خوشبو استفاده می‌کند، یا هر چیز دیگری را که تغییر می‌دهد، شما باید به آن توجه کنید.

  بگذارید او بداند که متوجه آن تغییر شده‌اید. به‌خصوص اگر آن عمل را به خاطر شما انجام داده، همانند پوشیدن لباسی که می‌دانسته مورد پسند شماست. چه زمانی که کاری را برای خوشایند شما انجام دهند و چه حتی وقتی به خاطر شما نباشد، تعریف کردن آنها را نمی‌آزارد، بلکه این کار قدردانی شما را نشان می‌دهد.


  4 - اجازه دهید آنها متوجه تحت‌تأثیر قرار گرفتن شما بشوند

  این مورد در واقع یک مشکل عمده است. به‌نظر برای مردها نسبت به زن‌ها، مشکل مهم‌تری است. در حقیقت مسئله این است که، موضوعی که شما را تحت‌تأثیر قرار داده به چه میزان جزئی بوده است. همه دوست دارند بدانند کاری که آنها برای جلب توجه شما انجام داده‌اند، چه بوده است.

  برای این مورد یک استنباط هم وجود دارد. بگذارید زمانی که به آنها افتخار می‌کنید، آنها متوجه شوند. اگر طرف مقابل به میزان قابل ملاحظه‌ای وقت و انرژی صرف موضوعی می‌کند تا نتیجه جالب توجهی مانند کم کردن میزان زیادی از وزنش، تکمیل پروژه‌ای عظیم و پیچیده، غلبه بر خشم یا مواردی از این قبیل که دستاوردی دشوار را دربر می‌گیرند، به دست بیاورد، بگذاریم درک کنند که شما برای آنچه انجام داده‌اند یا در برابر آن استقامت کرده‌اند، به آنها افتخار می‌کنید. این عمل باعث ایجاد حس بهتر و انگیزه بیشتر در تلاش‌های جدی آنها در آینده خواهد شد.


  5 - به یاد داشتن لحظات خاص و تقسیم آن

  وقتی برای مدت زمانی هر چند هم کوتاه در کنار هم هستید، لحظه‌های فراموش نشدنی زیادی خواهید داشت. همانطور که مدت طولانی‌تری با هم هستید، آنها بیشتر و بیشتر می‌شوند. با اینکه ممکن است برخی از خاطرات کم اهمیت نخستین‌تان را از یاد ببرید اما همواره مجموعه‌ای از آنها (خاطره‌ها) شما را همراهی خواهند کرد. هنگامی که زندگی روزمره‌تان را مرور می‌کنید.

  شاید چیزی شما را وادار کند تا یکی از این لحظات به یادماندنی برای شما یادآوری شود. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد در واقع شما به مرور آن لحظه می‌پردازید. اگر در کنار فردی هستید که دوستش دارید، همان موقع خاطره را با او در میان بگذارید. اگر هم با او نیستید، سعی کنید موقعیت‌هایی که باعث شده تا این خاطره فراموش نشدنی به‌وجود آیند یا چگونگی خلق این احساس را به یاد آورید و بعدا آنها را به او بگویید.


  6 - خریدن هدیه‌های کوچک بدون مناسبت

  گرفتن هدیه‌ای کوچک بدون هیچ دلیلی برای کسی که دوستش دارید همواره کاری ساده است. برای همسرتان گل یا (به شرطی که برای لاغرکردن خود رژیم سختی نداشته باشد) شکلات بگیرید و برای شوهرتان یک‌سری جدید ابزار یا هر آنچه به آن علاقه دارد بخرید. ممکن است تعریف هر کس از یک هدیه کوچک متفاوت باشد. برای مثال یک هدیه کوچک حداکثر 2هزار تومان هزینه دارد.

  شاید شما پول بیشتری داشته باشید و توانایی خرید یک هدیه یک میلیون تومانی را هم داشته باشید یا شاید هم کمتر بودجه داشته باشید. هر چقدر هم این مبلغ کم باشد، اهمیتی ندارد. این کار تنها برای این است که نشان دهید به فکر آنها هستید و به‌منظور تهیه هدیه‌ای که او به آن علاقه دارد، حاضرید خود را به دردسر بیندازید.


  7 - آماده کردن شام مورد علاقه او

  این مورد تلاش زیادی لازم ندارد ولی می‌تواند تأثیرات زیادی داشته باشد. به‌ویژه اگر تا به حال آن را انجام نداده باشید، بسیار متفاوت پیش می‌رود و مفهوم برتری به‌وجود می‌آورد. این هم روش دیگری برای بیان اینکه شما آنها را دوست دارید به فکرش هستید و علاقه‌مندید تا وقت، تلاش و توجه‌تان را انجام اعمال خاصی به آنها اختصاص دهید.
  همچنین اگر می‌دانید بیرون شام خوردن برای او مطلوب است، می‌توانید در یک رستوران میزی رزرو کرده و او را به آنجا ببرید که این کار هم بسیار دلچسب است.
  Read more »

 • روانشناسی افراد از روی لباس

  روانشناسی افراد از روی لباس

  لباس های تنگ: افرادی که لباس های تنگ میپوشند عموما افرادی مغرور و زود رنج اند. همچنین افرادی بسیار جذاب هستند.افرادی شایسته و معقول اند.  لباس های گشاد:
  افرادی که لباس های گشاد میپوشند افرادی بخشنده هستند به هیچ وجه حسود نبوده و دوستان زیادی دارند. فداکار و صادق نیز هستند.  لباس های تیره
  :افرادی که لباس های تیره میپوشند عموما افرادی خودخواه بود و بسیار خونسردهستند به ندرت عصبانی می شوند و و سلیقه ی خوبی در انتخاب لباس دارند.  لباس های روشن:
  افرادی که لباس های روشن میپوشند افرادی فداکار و صادق هستند. افرادی مهربان و شوخ طبع هستند عاشق صلح و صفا و ارامش اند.

  سبز:
  انتخاب رنگ سبز برای لباس معمولا نشان دهنده آن است که صاحبان آن ,شخصیتیقوی واراده ای بالا دارند .در تصمیم گیری ها خیلی محکم عمل کرده وتا حدیخود رای ومغرورند .این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند ودر کمک به دیگرانپیشقدم می شوند.  آبی:
  اکثر آبی پوشها دارای نگاهی عمیق بوده وشخصیتی حساس وشفاف دارند .اینافراد به راحتی فکر ونظر خود را به دیگران منتقل می کنند وبه همین نسبتشجاعت وجرات ویژه ای هم از خودشان نشان می دهند . آنها زندگی را زیبا دیدهوبیشترین تلاش را برای استفاده بهینه از آن می کنند.  مشکی
  : بیشتر اوقات انتخاب رنگ مشکی نشان دهنده آن است که این افراد انسانهاییرویایی هستند که در فضایی شاعرانه ز ندگی می کنندودر عین حال بسیار دستودلبازند وتلاش میکنند با هر آنچه دارند به کمک دیگران رفته وگرهی ازمشکلات آنها باز کنند.آنها بسیار اجتماعی ظریف وساده پسند هستند.  قهوه ای:
  این افراد سمبل مهربانی ومحبت هستند.برخی روان شناسان می گویند رنگ قهوهای هر چه تیره تر باشد مهر ومحبت صاحبش بیشتر است.این افراد بسیار خونسردندوتقریبا هر چه را می خواهند به راحتی تصاحب می کنندآنها دربدترین شرایط میتوانند بهترین تصمیم ها را اتخاذ کنند.  خاکستری
  :انتخاب رنگ خاکستری نشان دهنده این نکته است که این افراد معمولا شخصییتیآرام وبا اعتماد به نفس دارند .هر چند روان شناسان میگویند افرادی که دل درگرو رنگ خاکستری دارند , دو دسته هستند: یا از شخصیتی عصبی وانقلابیدارند وهمیشه به دنبادل آرامش می گردند .آنها در مجموع انسانهایی سر سختوسنگین دل هستند .نفوذ کردی برای همیشه در دلشان جای خواهی داشت.  سفید
  :افرادی که لباسهای سفید را دوست دارند انسانهای خوش قلبی هستند وهمیشه بهدنبال دوست می گرند.این افراد معمولا از کودکی روی پای خود بزرگ شده ودوستندارند به دیگران تکیه کنند. در موقعیت های کاری , همیشه در حال ساختننردبانی برای بالا رفتن از آن هستند , چرا که معتقدند از هر فرصتی بایداستفاده کرد.  رنگهای روشن
  : انتخاب این نوع رنگها ,نشان دهنده این است که این افراد بشدت سر شار ازانرژی مثبت بوده وعشق و بالندگی را به اطراف خود پخش میکنند . دیدار با اینافراد ,اگر چه ممکن است همیشه خوشایند نباشد,اما بازگیری انرژی مثبتوسازنده از آنها می تواند بقیه روز را برای شما زیباتر , دلچسب تر وقابلتحمل تر سازد
  Read more »

 • فواید قارچ

   

   خواص مهم قارچ خوراكی

   

  قارچ خوراكی ماده غذایی سالم ، لذیذ و سرشار از پروتئین ، انواع ویتامین‌ها ، املاح و آنتی‌اكسیدانت‌ها است كه با دارا بودن طعم ، بو و بافت مطبوع در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد .

   

  فواید قارچ

   

  ـ قارچ دارای 5/1 ـ 6 درصد پروتئین است كه 70 تا 90 درصد آن جذب بدن می‌گردد همچنین به علت پایین بودن اسید اوریك آن بسیاری از پزشكان مصرف آن را برای سالمندان و مبتلایان به نقرس وبیماریهای مربوطه توصیه كرده‌اند .

  ـ دارای ویتامین‌های B2 - B1-B12 - B6 - C  و H است كه برای محافظت از پوست و ایجاد آلرژی در بـدن ، سلامت سیستم عصبــی، سلامت پوست و چشـم و بافتـهای بدن ، تشكیل اسیــدهای چرب ضروری در سیستم عصبی و ماهیچه‌ها ، درمان كم‌خونی و جلوگیری از بروز ضایعات در مغز و ستون فقرات نقش اساسی دارند كه البته در صورت استفاده از روش‌های صحیح پخت‌، فریز و خشك كردن خواص تمام این ویتامین‌ها حفظ می‌گردد .

  ـ حاوی مقادیر بسیار مناسبی از مواد معدنی شامل : پتاسیم ، فسفر، منگنز، مس، آهن و كلسیم می‌باشد .

  ـ دارای درصد بسیار كمی چربی و كالری و مقادیر مطلوبی از لیستین كه عامل پایین آورنده چربی خون است می‌باشد، بنابراین در رژیمهای لاغری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد .

  ـ این غذای سلامت و تندرستی Health Food سرشار از انواع آنتی‌اكسیدانت‌ها از جمله « لنتیان » است كه خاصیت ضد سرطانی دارند

   

  Read more »