Welcome
Login / Register

Health And Science


 • چـی را با چـی بـخوریـم ؟

  چـی را با چـی بـخوریـم ؟!

  برخی تركیبات غذایی هستند كه اثرات مفید یكدیگر را تكمیل می‌كنند و به بمب‌های درمانی بدل می‌شوند، این تركیبات را بخوانید و از آن‌ها با هم استفاده كنید.

  یك ضرب‌المثل هندی می‌گوید: "هر چیزی كاملش بهتر است" اما به نظر می‌رسد شاید بهتر باشد این ضرب‌المثل را این‌گونه تغییر دهیم "خیلی چیزها با چیزهای دیگر كامل می‌شوند" این مسئله به خصوص در مورد خوراكی‌ها صادق است. از قدیم بسیاری از اقوام جهان برخی خوراكی‌ها را با برخی دیگر می‌خورده‌اند و این تركیب‌ها را جادویی ارزیابی می‌كردند. حالا علم نشان می‌دهد كه بسیاری از این تركیب‌ها واقعا جادویی هستند.


  دكتر الین مگی، پروفسور تغذیه، مدیر گروه تغذیه دانشگاه نبراسكا و نویسنده كتاب "تركیب‌های غذایی" می‌گوید: "مطالعات بسیاری ثابت كرده‌ كه تركیب‌های غذایی می‌توانند اثرات معجزه‌آسایی داشته باشند. نكته جالب هم این است كه این تركیب‌ها گاه چند برابر وقتی كه هر كدام از این مواد غذایی را به تنهایی بخورید موثر هستند. در واقع توصیه من این است كه این مواد غذایی را همیشه با هم بخورید نه به تنهایی." آنچه در این مطلب آمده برخی از این زوج‌های جادویی هستند.


  زوج انرژی‌زا


  تركیب: نخود + فلفل قرمز

  نتیجه: انرژی بیشتر

  در كشورهای غربی حداقل یك نفر از هر 5 نفر زن دچار كمبود آهن است و طبیعی است كه دچار كمبود انرژی هم باشد اما مسئله مهم این است كه بسیاری از زنان نمی‌دانند خوردن غذاهای غنی از آهن به تنهایی نمی‌تواند این مشكل را حل كند. دكتر هیتر مانیه‌ری، متخصص تغذیه در دانشگاه پیتسبورگ در این مورد می‌گوید: "نوعی از آهن كه در مواد غذایی گیاهی وجود دارد به گونه‌ای است كه جذب آن برای بدن سخت است و در واقع بدن نمی‌تواند به خوبی از آن‌ها استفاده كند." پس اگر این‌طور باشد همه آهن موجود در نخود در بدن ما هدر می‌رود؟ نه، البته به شرطی كه همراه آن فلفل قرمز مصرف كنید. دكتر مانیه‌ری ادامه می‌دهد: "ویتامین c موجود در فلفل قرمز مثل یك كلید عمل می‌كند و آهن موجود در نخود را به شكلی در می‌آورد كه قابل جذب از طریق بدن باشد."


  ما یك پیشنهاد هم برای شما داریم، در خانه‌تان هوموس بپزید، آن هم با فلفل قرمز تازه زیاد، البته اگر هوموس دوست ندارید می‌توانید سالاد نخودفرنگی به همراه فلفل قرمز درست و نوش‌جان كنید و از خوردن یك زوج انرژی‌زا لذت ببرید.  برای آن‌كه مثل عقاب ببینید


  تركیب: اسفناج + آووكادو

  نتیجه: دید بهتر

  اسفناج سرشار از لوتئین و ویتامین a است كه هر دوی این‌ها كاملا برای دید مناسب لازم هستند آووكادو هم منبع غنی از لوتئین و ویتامین a است اما مهم‌تر این‌كه آووكادو سرشار از چربی‌های سالمی است كه بدن برای جذب لوتئین و ویتامین a و استفاده از آن‌ها به این ویتامین‌ها نیاز دارد. دكتر هوپ باركوكاس، پروفسور تغذیه در مركز تحقیقاتی كیس وسترن دانشگاه كلیولند در این مورد می‌گوید: "اگر اسفناج را خالی بخورید اكثر مواد غذایی مفید چشمی آن بدون جذب شدن از بدن‌تان دفع می‌شود." اگر پیشنهاد غذا می‌خواهید سالاد اسفناج و آووكادو را به شما توصیه می‌كنیم كه با روغن زیتون، فلفل، نمك و پودر سیر هم بسیار خوشمزه می‌شود و هم بسیار مقوی است، در صورتی كه دوست داشته باشید می‌توانید كاهو، خیار، گوجه‌فرنگی و آبلیمو را هم به این سالاد اضافه كنید.


  برای آن‌كه درد دوران ماهانه نكشید


  تركیب: كلم بروكلی+ تخم‌مرغ

  نتیجه: دردهای كمتر قبل از دوره ماهانه

  بسیاری از زنان و دختران جوان هر ماه چند روز را درگیر دردهای شدید دوره‌های ماهانه خود هستند اما برای خیلی از آن‌ها یك بشقاب ساده می‌تواند تسكین و آرامش را به همراه بیاورد. در مطالعه‌ای كه توسط انجمن طب زنان انگلستان و دانشگاه یورك انجام گرفت مشخص شد زنانی كه میزان زیادی كلسیم و ویتامین d را در رژیم غذایی خود دارند 30 تا 40درصد درد كمتری در این دوران تجربه می‌كنند. برای آن‌كه به این نتیجه مطلوب برسید، خیلی راحت می‌توانید كلم بروكلی را با تخم‌مرغ بخورید. كلم بروكلی تقریبا ساده‌ترین نوع كلسیم برای جذب توسط بدن را در خود دارد و تخم‌مرغ هم تقریبا یكی از بهترین منابع ویتامین d در طبیعت است. یك املت با كلم بروكلی یا یك سالاد كلم و تخم‌مرغ می‌تواند نیاز شما را رفع كند.


  برای جوانی شما


  تركیب: گوجه‌فرنگی + روغن زیتون

  نتیجه: پوست صاف و لطیف

  لیكولین، آنتی‌اكسیدان قوی است كه در گوجه‌فرنگی وجود دارد و جلوی عوارض مضر آفتاب روی پوست را می‌گیرد،‌ اما برای آن‌كه پوستی لطیف‌تر داشته باشید گوجه‌فرنگی را به تنهایی نخورید بلكه روغن زیتون حسابی روی آن بریزید و بعد نوش‌جان كنید. دكتر مگی می‌گوید: "چربی‌های مفید موجود در روغن زیتون باعث جذب بیشتر لیكولین توسط بدن می‌شود. مطالعه‌ای كه توسط انجمن ملی تغذیه كانادا صورت گرفته نشان داده زنانی كه روغن زیتون در رژیم غذایی آن‌ها جای ثابتی دارد كمتر دچار چین‌و‌چروك می‌شوند و سن ظهور چین‌وچروك در صورت آن‌ها بالاتر است. غذاهای ایتالیایی بسیاری هستند كه گوجه‌فرنگی و روغن زیتون در آن جای دارند اما ما سالاد كاپاراسه را به شما پیشنهاد می‌كنیم كه در آن گوجه‌فرنگی و فلفل به صورت بسیار آهسته در روغن زیتون پخته می‌شوند و سپس به آن تخم‌مرغ به آن اضافه می‌شود.  ماست گوارشی


  تركیب: ماست + فلاكسید

  نتیجه: هضم بهتر غذاها

  معده انسان خانه بیش از 400 نوع باكتری است كه اكثر آن‌ها برای بدن انسان مفید هستند اما برخی از آن‌ها هم خیلی مفید نیستند. زمانی كه میكروب‌های مضر بیشتر از مفید می‌شوند در كار دستگاه گوارش شما اختلال پیش می‌آید و معده انسان دچار درد و نبود راحتی می‌شود. ماست‌ها به خصوص ماست‌های پروپیوتیك می‌توانند بر میزان باكتری‌های مفید معده اضافه كنند اما خب این‌كه چند قاشق ماست پروبیوتیك نوش‌جان كنید كافی نیست، برای باكتری‌های موجود در این ماست‌ها هم باید خوراكی جور كنید، بهترین غذا برای آن‌ها فیبرهای موجود در فلاكسید است. پس خیلی راحت به كاسه ماست پروبیوتیك خود یك قاشق فلاكسید اضافه كنید.  سیب را پوست نكنید


  تركیب: جوی دوسر + سیب

  نتیجه: داشتن قلب سالم‌تر

  جوی 2 سری تركیب‌های فوق‌العاده در خودش دارد كه می‌تواند به بدن شما كمك كند. اولین آن‌ها بتاگلوكان است كه فیبری است كه میزان كلسترول خون را كاهش می‌دهد و دومی هم آون‌ترامید است كه تركیبی است از تبدیل ldl (یا چربی بد خون) به رادیكال‌های آزاد كه در بدن آسیب‌رسان هستند، جلوگیری می‌كند. اما اگر می‌خواهید قلب‌تان را با غذای مفیدتر بیمه كنید، سیب را هم به سفره‌تان اضافه كنید اما یادتان باشد مواد مفید برای قلب در پوست سیب است پس پوست سیب را نكنید. سیب منبع غنی فلانوئیدها است كه یك آنتی‌اكسیدان بسیار قوی است كه مانع از شكل‌گیری رادیكال‌های آزاد در بدن می‌شود و میزان التهاب در بدن را هم كاهش می‌دهد.یك پیشنهاد ما درست كردن ماست سیب است،‌ یعنی می‌توانید قطعات سیب را به همراه جو، سیر و كشمش به ماست خودتان اضافه كرده و آن را به همراه غذای‌تان نوش‌جان كنید.


  عادت مفید ما ایرانی‌ها


  تركیب: چای سبز + لیمو ترش

  نتیجه: ضدسرطان

  چای سبز منبع فوق‌العاده‌ای از كاته چین‌هاست كه تركیبات قوی ضدسرطان هستند. این تركیبات فوق‌العاده كه سلول‌های سرطانی را نابود می‌كنند یك نقطه ضعف دارند و آن هم این است كه نمی‌توانند از سد معده عبور كنند. در واقع فقط 20درصد از كاته‌چین‌های چای سبز از معده عبور می‌كند و جذب بدن می‌شود اما تحقیقات دانشمندان دانشگاه یوتا نشان داده است با اضافه كردن آب یك لیموترش تازه یا یك قاشق چای‌خوری آب‌لیمو به یك لیوان چای سبز می‌توانید میزان بیشتری از كاته‌چین‌ها را جذب كنید، اما یك نكته جالب هم این‌كه اگر اندكی شكر به چای سبز اضافه كنید میزان كاته‌چین‌ كه جذب می‌كنید 3برابر می‌شود.


  كمی تغییر در خوراكی محبوب


  تركیب: مرغ + سیب‌زمینی (شیرین)

  نتیجه: داشتن سیستم ایمنی قوی‌تر

  از قدیم، بسیاری از مردم عادت داشتند مرغ سرخ‌كرده یا آب‌پز را با سیب‌زمینی سرخ كرده نوش‌جان كنند اما ما یك پیشنهاد بهتر داریم؛ خوراك مرغ آب‌پز با سیب‌زمینی آب‌پز شیرین. سیب‌زمینی‌های شیرین بهترین منبع طبیعی ویتامین a است كه به بدن در مبارزه با عفونت‌ها كمك می‌كند اما خب؛ خوردن ویتامین a بدون داشتن مقدار كافی روی در بدن یعنی یك اشتباه. دكتر باركوكاس در این زمینه می‌گوید: "روی به مقدار زیاد در گوشت مرغ و تا حدودی در گوشت گاو و بوقلمون وجود دارد، روی برای متابولیسم و حمل ویتامین a در بدن لازم است. اگر فقط سیب‌زمینی شیرین بخورید مقداری ویتامین a وارد بدن می‌كنید كه بدن نمی‌تواند از آن استفاده كند و در نتیجه این مقدار ویتامین a هدر می‌رود، برای همین هر وقت خواستید خوراك مرغ بخورید سیب‌زمینی شیرین را هم همراه آن مصرف كنید"، البته می‌توانید سوپ سیب‌زمینی هم با گوشت سینه مرغ و سیب‌زمینی شیرین و سبزی‌ تهیه كنید.
  Read more »

 • چطور شخصیت خویش را بالا ببریم؟

  چطور شخصیت خویش را بالا ببریم؟


  شخصیت والا احتمالا می تواند یکی از بزرگ ترین اهداف ما باشد. شکوفه های مانند افتابگرادن با هر پرتو کوچک نور خورشید رشد می کنند تا به نهایت رشد خویش برس

  هنگامی که درباره شخصیت حرف می زنیم، معنی و مفهوم آن چیست؟ بر طبق فرهنگ لغت وبستر، چاپ سوم، 1996، آن به هویت شخصی و فردی اشاره دارد. الگوی همیشگی و کیفی رفتار ، فعالیت های جسمی و روانی و نگرش فرد بیان شده است. ویژگی های متمایز هر فرد برای تاثیر مطلوب بر دیگران گذاشتن است. شخصیت هر فرد را افکار،احساسات و عملکردش می سازد.

  تبدیل شدن به یک فرد جذاب تر;

  برای رسیدن به این هدف شخص باید مهارت های اجتماعی خویش را افزایش دهد. ارتباط با دیگران از ضروری ترین موارد است. گفتن جملات من از دوستان شما هستم یا من تو را دوست دارم ، برای تاثیر گذاشتن و ایجاد روابط موثر کافی نیست. شما باید با مشکلات به صورت عمیق تری روبه رو شوید و با دیگران همدلی کنید و یک شنونده فعال و در ارائه کمک به دیگران پیش قدم باشید.

  باید بر روی مهارت های کلامی خویش کار کنید و جملاتی را انتخاب کنید که موثرتر باشند. به رهبران اجتماعی و شخصیت های کاریزماتیک و نحوه استفاده از مهارت های کلامی آنان دقت نمایید و به گفت هایشان گوش فرا دهید. اگاهی خود در رابطه با فرهنگ اجتماعی مردمان هر مکان افزایش دهید. بلی، نباید مانند کبک سرمان را در برف و یا مانند شترمرغ در خاک و ماسه فرو کنیم.

  لزومی ندارد که مانند افراد کاریزماتیک باشید، بلکه تفکر خاص خویش را اشاعه دهید و تلاش کنید تا موفقیت خویش را بیشتر نمایید.

  افق دید خویش را گسترش دهید;

  چیزهای جدیدی یاد بگیرید. برخی از مردم از این که دیگر دیر شده است ، دست از تلاش بر می دارند. آیا شما نیز از افرادی هستید که برای انجام یک فعالیت جدید همیشه دلیلی بر انجام ندادن ان دارید؟  Read more »

 • آموزش مقابله با تجاوز به کودک

  آموزش مقابله با تجاوز به کودک

  امکان سواستفاده جنسی از کودک، چیزی است که اکثر والدین ترجیح می دهند درباره آن فکر نکنند. آموختن روش‌های محافظت از خود، شاید مهمترین کاری باشد که والدین برای فرزندانشان انجام می‌دهند؛ حتی مهمتر از فراهم کردن خورد و خوراک و پوشاک مناسب. البته همین‌ مهمترین وظیفه، سختترین هم هست؛ چون اگر قرار باشد همه خطرات پیرامون کودک را به او توضیح بدهید، این کار آثار روانی نامطلوبی به جا می‌گذارد؛ در واقع کودک دیگر به هیچ چیز و هیچ کس اعتماد نخواهد داشت و یک احساس اضطراب و ترس همیشگی، با او همراه خواهد بود.
  اما این امر اتفاق می افتد `و متاسفانه کسانی که مرتکب این عمل می شوند اغلب از نزدیکان کودک هستند( واکثرا عضو همان خانواده) کودکان قربانی غالبا احساس می کنند که اگر فاش کنند مورد سو استفاده قرار گرفته اند گناهشان دو چندان می شود، بنابراین پرسشهای آنها ممکن است غیر مستقیم و حاوی سرنخهای پنهانی باشد.
  آیا باید به او اجازه دهم مرا ببوسد؟
  آیا حتما باید روی زانوی عمو بنشینم؟
  آیا ممکنه رازداری کار اشتباهی باشه؟
  این قبیل پرسشها می تواند نشانه سو استفاده جنسی باشد که یکی از مخربترین شیوه های بهره کشی از کودکان است. بدبختانه اغلب یکی از نزدیکان کودک در این امر دخیل است که می تواند با ایجاد یک پوشش عاطفی بر پایه ترکیبی از راز داری و تهدیدهای ضمنی ، موضوع را مخفی نگه دارد. کودکان ممکن است از صحبت کردن بترسند، پس حواستان به پرسشهایی که ممکن است نشانه آن باشند که کسی دارد از معصومیت کودک شما سو استفاده می کند باشد.
  در مورد سایر علایمی نیز که کودکتان نشان می دهد حساسیت به خرج دهید، مانند:
  گوشه گیری، خودداری از غذا خوردن، اکراه داشتن از روبرو شدن با یکی از بستگان، کابوس دیدن، مشکل در راه رفتن یا نشستن،اجتناب ناگهانی از شرکت در فعالیتهای ژیمناستیک یا فعالیتهای بدنی، شب ادراری، تغییر ناگهانی در اشتها، خوردن چیزهای خاص و نشان دادن رفتارهاو اطلاعات جنسی غیرمعمول،مشغول شدن بیش از حد با ناحیه تناسلی، خط خطی کردن ناحیه تناسلی یا وسط پاها در نقاشی ها، استفاده از رنگهای تیره، سیاه و یا تیره کشیدن بعضی از افراد در نقاشی
  آموزش مقابله با تجاوز به کودک

  راههای فرار از یک موقعیت و یا وضعیتی که ممکن است سو استفاده جنسی در آن رخ دهد را به کودکتان بیاموزید. اگر از گفتن این خطرات صرف‌نظر کنید، باز هم این کارتان عواقب خاص خودش را خواهد داشت. به گفته کارشناسان، در چنین مواردی باید خیلی حساب شده و منطقی با بچه‌ها صحبت کرد. بهترین راه این است که خطراتی را که در کمین بچه‌هاست با زبانی قابل فهم برای آن ها توضیح داد،می توانید برای این کار از داستانها و یا سناریوهایی نه چندان ترسناک استفاده کنید، و بلافاصله روش‌های پیش گیری از این خطرات را هم به آنها آموزش داد.
  در این خصوص می‌توان به 11 مهارت مهمی که پدران و مادران وظیفه دارند به فرزند خود آموزش بدهند، اشاره کرد.
  احساس امنیت
  باید به فرزند خود بیاموزید که هر انسانی حق و حقوقی دارد؛ از جمله حق نفس کشیدن، حق زنده ماندن و بسیاری حقوق دیگر. کودک باید بداند که حق امن ماندن و امنیت داشتن جزو حقوق طبیعی اوست و دیگران وظیفه دارند این حق او را به رسمیت بشناسند و رعایت کنند.
  خطراتی را که در کمین بچه‌هاست با زبانی قابل فهم برای آن ها توضیح دهید،می توانید برای این کار از داستانها و یا سناریوهایی نه چندان ترسناک استفاده کنید
  محافظت از بدن خود
  سو استفاده جنسی به تدریج شروع می شود. با تماسهای خوب آغاز می شود، بعد نوبت به تماسهای مشکوک می رسد و سپس تماسهای بد انجام می شود. کودک باید بداند که صاحب تمام بدن خود است و کسی حق ندارد بدون رضایت او و والدین‌اش، بدن وی را لمس کند.
  کمک گرفتن از دیگران در برابر باج‌گیرها
  افرادی که از بچه‌ها باج‌گیری می‌کنند از لحاظ روانی افرادی ترسو هستند که در برابر جمع هراسان می‌شوند و پا به فرار می‌گذارند. باید به کودک خود آموزش دهید که در چنین مواردی از دوستان نزدیک خود کمک بگیرد و حتما مساله را با مسئولان مدرسه یا با پدر و مادر در میان بگذارد. البته حتما به کودک بگویید در مواردی که باج‌گیرها برای او تهدید جانی داشتند مقاومت نکند. گاهی بچه‌ها از ترس این که به خاطر از دست دادن وسایل‌شان توسط والدین خود تنبیه شوند، به هیچ عنوان تسلیم نمی‌شوند و این بسیار خطرناک است.
  گفتن حقیقت
  معمولا سو استفاده جنسی همراه با فریب، تهدید و یا حتی تماسهای لذت بخش است. اگر با فرزند خود مرتب صحبت کنید و همیشه به او یادآور شوید که پشتیبان همیشگی او در زندگی هستید، کودک هم یاد می‌گیرد مشکلات و رازهای خود را با شما در میان بگذارد و از شما کمک بگیرد.
  آموزش مقابله با تجاوز به کودک

  مورد قبول قرارگرفتن
  اگر فرزند شما مساله‌ای را که او را آزار می‌دهد یا باعث اضطراب او می‌شود برای شما تعریف کرد حتی اگر خیلی هم پیش‌پا افتاده بود هیچ‌گاه به او نخندید یا واکنشی نشان ندهید که او احساس حماقت کند چون این کار شما باعث می‌شود کودک کم‌کم مشکلات خود را بروزندهد و اگر زمانی مورد آزار و اذیت واقعی هم قرار گرفت با شما مشورت نکند.
  رازدار نبودن
  همیشه برنامه‌های تلویزیونی بچه‌ها یا حتی خود والدین، کودکان را به رازدار بودن تشویق می‌کنند و به کودکان می‌آموزند این رازداری باعث اعتماد دیگران به آن ها می‌شود اما باید به فرزندان خود تاکید کنید که هیچ رازی نباید بین آن ها و افراد بزرگتر دور از چشم والدین وجود داشته باشد چون اکثر افرادی که کودک آزاری می‌کنند، به کودک می‌گویند بوسیدن یا تماس بدنی بین ما، رازی است که غیر از ما دو نفر کسی نباید آن را بفهمد.
  مهارت ” نه ” گفتن
  برخی والدین به فرزندان خود می‌آموزند که همیشه باید به حرف بزرگترها گوش کرد و همیشه حق با بزرگترهاست اما در واقع، این آموزش کاملا غلط است و کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته‌های دیگران «نه» بگوید چون در غیر این صورت کودک خود را تسلیم هر نوع خواسته‌ بیمارگونه و آزاردهنده‌ای خواهد کرد.
  تاکید بر ارزشهای خانوادگی
  ارزشهای خانوادگی را به او بیاموزید. وقتی رفتار مشکوکی از یکی از افراد غریبه و آشنا دیدید. به کودک بگویید :” ما توی خانوده مون از این کارها نمی کنیم.” یا مثلا ” ما این رفتارها رو نمی پسندیم” و فکر می کنم خیلی از آدمهای دیگه دنیا هم تاییدش نمی کنند . این کار باید در زمینه ای از واقعیت انجام شود . کودک باید ببیند که شما واقعا برخی رفتارها را عیب می دانید و به آنها نمی پردازید؛ حتی اگر در حال مشاهده یک رفتار مشکوک توسط یکی از بستگان نزدیک مانند پسر خاله و یا پسر عمویش است. گرچه این کار گاهی بسیار مشکل است اما کودک باید بداند که ارزشهای خانواده او و قوانینی که در خانه آنها وجود دارد حتی با قوانین خانواده عمو و خاله فرق دارد. بیشتر روی ارزشهای خانوادگیتان تاکید کنید. این کار نیز باید در محیطی آرام و بدون ترس و سختگیری انجام بگیرد.
  آموزش مقابله با تجاوز به کودک

  مخالفت با تماس بدنی
  هر کودکی باید بداند که هیچ کس حق ندارد او را به زور ببوسد یا در آغوش بگیرد. باید به فرزند خود بیاموزیم که اگر فردی او را مجبور به انجام چنین کارهایی کرد، حتما به پدر و مادر یا بقیه اعضای خانواده اطلاع دهد.
  صحبت نکردن با غریبه‌ها
  کودکان هیچ‌گاه نباید با افراد غریبه صحبت کنند یا هدیه‌ای از آن ها دریافت کنند حتی یک شکلات یا آدامس. البته به کودک خود آموزش دهید که گاهی استثناهایی هم وجود دارد. مثلا اگر در خیابان گم شد، باید پیش مغازه‌دارها یا پلیس برود و از آن ها کمک بخواهد.
  قانون‌شکنی
  به کودکان خود آموزش بدهید که در مواقع خطر اجازه دارند هر قانونی را زیر پا بگذارند. حتما به آن ها بفهمانید که در شرایط بحرانی هر کاری برای نجات خود انجام دهند، با پشتیبانی کامل شما همراه است. مثلا می‌توانند فرار کنند، خیلی بلند فریاد بکشند، دروغ بگویند و…
  Read more »

 • خواص اعجاب انگيز آلوي خشک

  خواص اعجاب انگيز آلوي خشک

  همه ما آلو خشک را به خاطر خواص مليني آن مي شناسيم؛ اما بايد گفت که اين ميوه خشک خواص ديگري نيز دارد. آلو خشک کاهش وزن را تسهيل مي کند، جلوي گرسنگي را مي گيرد، ضد چروک است و با فشار خون بالا مقابله مي کند. در مقاله زير با خواص اعجاب انگيز آلو خشک بيشتر آشنا مي شويد:


  آلو خشک کاهش وزن را تسهيل مي بخشد

  مي پرسيد چرا؟ در پاسخ بايد گفت که آلو خشک طعم شيريني دارد، اما قندهاي موجود در آن طبيعي و تصفيه نشده اند و بدن آنها را بسيار راحت تر از قندهاي سفيد مي سوزاند، بنابراين مصرف معقول آلو خشک نه تنها باعث چاقي نمي شود، بلکه به خاطر غني بودن از فيبرها( 7 گرم فيبر در 100 گرم آلو خشک) به کاهش وزن و لاغري بدن کمک مي کند. فيبرها باعث احساس سيري زود هنگام مي شوند و از آنجا که ديرهضم هستند و مدت زمان طولاني در معده مي مانند احساس گرسنگي را به تأخير مي اندازند.
  از اين گذشته فيبرها به ويژه به دليل دفع چربي غذاهاي مصرف شده از طريق مدفوع، ذخيره سازي کالري ها را محدودتر مي کنند.
  توصيه مي شود مصرف آلوخشک را در وعده هاي غذايي خود بگنجانيد. البته مي توانيد در مواقعي که ميل شديدي به خوردن داريد آلو خشک ميل کنيد.


  خواص اعجاب انگيز آلوي خشک


  آلو خشک ملين است

  آلو خشک راه حلي طبيعي براي دفع راحت است! ميزان فيبر موجود در آن تقريباً معادل بلغور جو دوسر است. در واقع 4 عدد آلو خشک حدوداً 3 گرم فيبر حل شدني و حل نشدني در خود دارد.
  آلو خشک خاصيت مليني خود را مديون فيبرهاي حل شدني است و فيبرهاي حل نشدني موجود در آن باعث سرعت بخشيدن به عبور مواد دفعي از روده مي شوند، البته اين ميوه خشک فوق العاده همچنين داراي دو ملين طبيعي، دي فنيل ايزاتين( diphenylisatine) و سوربيتول( sorbitol) مي باشد.
  دکتر فرانک سينگر، متخصص تغذيه، توصيه مي کند در صورتي که دچار يبوست هستيد، هر روز 2 يا 3 عدد آلو خشک را با صبحانه ميل کنيد. البته مي توانيد با توجه به عکس العمل مزاجي خود مقدار مصرف خود را تنظيم کنيد.


  آلو خشک جلوي گرسنگي را مي گيرد

  اين خاصيت آلو خشک از فيبرهاي موجود در آن ناشي مي شود. آلو خشک داراي فيبر زيادي است: در 100 گرم آلو خشک 7 گرم يا به اندازه بلغور جو دو سر فيبر وجود دارد. در تغذيه وجود فيبر براي از بين بردن اشتها ضروري است.
  براي اينکه به ميل شديد خود براي خوردن غلبه کنيد، آلو خشک را در برخي از غذاهاي تان بگنجانيد. همچنين مي توانيد اين ميوه خشک را به عنوان چاشت ميل کنيد. دکتر فرانک سينگر، متخصص تغذيه، خاطر نشان مي کند اگر دچار يبوست نيستيد، از مصرف زياد آلو خشک در روز بپرهيزيد تا دچار اختلالات مربوط به روده نشويد.


  آلو خشک از پيري پوست جلوگيري مي کند

  دکتر سينگر مي گويد:« خاصيت و فايده اصلي آلو خشک که ناشناخته نيز مانده است، سرشار بودن اين ميوه از آنتي اکسيدان هايي است که با ظاهر شدن چين و چروک روي پوست مبارزه مي کنند». يک پژوهش آمريکايي در سال 2004 نشان داد در ميان ميوه ها و سبزيجاتي که قادرند راديکال هاي آزاد منشأ پيري پوست را از بين ببرند، آلو خشک رتبه نهم را از نظر غناي آنتي اکسيداني به خود اختصاص داده است.
  دکتر سينگر، متخصص تغذيه، خاطر نشان مي کند از سن 30 سالگي، همه مي توانند به طور مرتب و روزانه 1 تا 2 عدد آلو خشک مصرف کنند. همچنين مي توان با مصرف روزانه 1 يا 2 عدد آلو خشک اقدام به يک دوره درماني 3 ماهه کرد( حداقل 1 ماه وقفه بين هر دوره لازم است).


  آلو خشک ضد فشار خون بالا است

  مي پرسيد چرا؟ به خاطر اينکه آلو خشک سرشار از پتاسيم است و فوايد پتاسيم در کاهش فشار خون بالا به اثبات رسيده است . در 100 گرم آلو خشک، 800 ميلي گرم پتاسيم وجود دارد.
  به اين ترتيب آلو خشک يک ميوه بسيار غني از مواد معدني به حساب مي آيد. از طرف ديگر، دکتر سينگر تصريح مي کند که به طور معمول، پتاسيم و فلاوونوئيدهاي آلو خشک از بروز بيماري هاي قلبي- عروقي پيشگيري مي کنند.
  گفتني است مصرف 1 يا 2 عدد آلو خشک در بين غذا يا به عنوان چاشت کافي است. توجه داشته باشيد به خاطر اثرات مليني آلو خشک از زياده روي در مصرف آن بپرهيزيد.


  آلو خشک انرژي زاست

  آلو خشک سرشار از کربوهيدرات ها است: 100 گرم آلو خشک حاوي 49 گرم کربوهيدرات مي باشد، به همين دليل اين ميوه خشک انرژي زاست. اين کربوهيدرات ها متنوع هستند (گلوکز، فروکتوز و سوربيتول) و به تدريج جذب بدن مي شوند و اين امر از بالا رفتن قند خون و در پي آن احساس گرسنگي جلوگيري مي کند، بنابراين مصرف اين ميوه خشک براي افرادي که زياد ورزش مي کنند، توصيه مي شود.
  البته ميزان مصرف آلو خشک بايد با توجه به فعاليت هاي بدني روزانه شما متفاوت باشد؛ در صورتي که تحرک بدني کمي داريد، 1 يا 2 عدد آلو خشک براي بدن کافي است، اما اگر به گردش هاي طولاني مي رويد، بيشتر از اين مقدار ميل کنيد. در صورت مصرف بيش از 3 عدد به تأثيرات مليني آن نيز توجه داشته باشيد.


  آلو خشک از آلو تهيه مي شود

  آلو خشک از آلوهايي تهيه مي شود که از نظر سفتي گوشت و ميزان قند موجود در آن متفاوت است. آلوي تازه را در مقابل نور خورشيد يا در کوره ها خشک مي کنند. برخلاف آلوي تازه، آلوي خشک حاوي آب اندکي است و از اين رو انرژي (قندها) و مواد مغذي (مواد معدني و ويتامين ها) آن بيشتر است
  Read more »

 • تست افسردگی

  تست افسردگی

  پرسش نامه دكتر بك یكی از بهترین معیار های روان پزشكی است برای تعیین سطح افسردگی .این پرسش نامه را به دقت بخوانید و به سوال های آن یك به یك پاسخ دهید

  1
  0 )من غمگین نیستم
  1) من غمگینم
  2)غم و غصه از زندگی من دست بر نمی دارد
  3) دیگر تحمل این زندگی را ندارم

  2
  0) من به آینده خوشبینم
  1)امیدی به آینده ندارم
  2)احساس می كنم كه آینده خوبی در انتظارم نیست
  3)هیچ روزنه امیدی در زندگی ام نیست

  3
  0)من ناكام نیستم
  1)من از دیگران ناكام ترم
  2)وقتی به گذشته نگاه می كنم می بینم تمام زندگی ام شكست و ناكامی بوده است
  3)من یك شكست خورده تمام عیارم

  4
  0)مثل گذشته از زندگی ام رضایت دارم
  1)مثل گذشته از زندگی لذت نمی برم
  2) از زندگی ام رضایت واقعی ندارم
  3)از همه چیز و همه كس ناراضی ام

  5
  0)احساس گناه و تقصیر نمی كنم
  1)گاهی اوقات احساس گناه می كنم
  2)اغلب اوقات احساس گناه و تقصیر دارم
  3)همیشه احساس گناه و تقصیر در من است

  6
  0)انتظار مجازات ندارم
  1)احساس می كنم ممكن است مجازات شوم
  2)انتظار مجازات دارم
  3)مطمئنم مجازات می شوم

  7
  0)من از خودم رضایت دارم
  1)من از خودم ناراضی ام
  2)از خودم بدم می آید
  3)من از خودم متنفرم

  8
  0)من بدتر از دیگران نیستم
  1)گاهی از خودم به خاطر خطاهایم انتقاد می كنم
  2)همیشه به خاطر خطاهایم خودم را سرزنش می كنم
  3)برای هر اتفاق و حادثه ای خودم را سرزنش می كنم

  9
  0)هیچ وقت به خودكشی فكر نمی كنم
  1) فكر خودكشی به سرم زده ولی هیچ وقت اقدام به خود كشی نكرده ام
  2)به فكر خودكشی هستم
  3)اگر بتوانم خودكشی می كنم
  10
  0)بیش از حد معمول گریه نمی كنم
  1)بیشتر از گذشته گریه می كنم
  2)همیشه در حال گریه كردنم
  3)قبلا زیاد گریه می كردم اما حال با آن كه دلم می خواهد نمی توانم گریه كنم

  11
  0)كم حوصله تر از گذشته ام
  1) از گذشته كم حوصله ترم
  2)اغلب اوقات كم حوصله ام
  3) همیشه كم حوصله ام

  12
  0)مثل همیشه مردم را دوست دارم
  1)كمتر از گذشته به مردم علاقمندم
  2)تا حدود زیادی علاقه ام را به مردم از دست داده ام
  3)از همه مردم سیر شده ام و دیگر به هیچ كس علاقه ای ندارم

  13
  0)مثل گذشته تصمیم می گیرم
  1)كمتر از گذشته تصمیم می گیرم
  2)نسبت به گذشته تصمیم گیری برایم سخت تر شده است
  3) قدرت تصمیم گیری ام را كاملا از دست داده ام

  14
  0)جذابیت گذشته را دارم
  1)نگرانم كه جذابیتم را از دست بدهم
  2) احساس می كنم كه جذابینم را روز به روز بیشتر از دست می دهم
  3)من زشت هستم

  15
  0)به خوبی گذشته كار می كنم
  1) به خوبی گذشته كار نمی كنم
  2)برای هر كاری مجبورم به خودم فشار بیاورم
  3)دستم به هیچ كاری نمیرود
  16
  0) مثل گذشته خوب می خوابم
  1)مثل گذشته خوابم نمیبرد
  2)یكی دو ساعت زودتر از معمول از خواب می پرم و دوباره خوابیدن برایم سخت می شود
  3)چند ساعت زودتر از معمول از خواب می پرم و دیگر خوابم نمی برد

  17
  0)بیشتر از گذشته خسته نمی شوم
  1)بیشتر از گذشته خسته می شوم
  2)از انجام هر كاری خسته می شوم
  3)از شدت خستگی هیچ كاری نمی توانم انجام دهم

  18
  0)اشتهایم هیچ تغیری نكرده است
  1)اشتهایم به خوبی گذشته نیست
  2)اشتهایم خیلی كم شده است
  3)تازگی ها هیچ اشتهایی به غذا ندارم

  19
  0)اخیرا وزن كم نكرده ا
  1)تازگی بیش از دو و نیم كیلو وزن كم كرده ام
  2)تازگی بیش از پنج كیلو وزن كم كرده ام
  3) تازگی بیش ازهفت كیلو وزن كم كرده ام

  20
  0)بیش از گذشته بیمار نمی شوم
  1) سردرد و دل درد و یبوست دارد اذیتم می كند
  2)به شدت نگران سلامتم هسنم
  3)آنقدر نگران سلامت خود هستم كه دست و دلم به هیچ كاری نمی رود

  21
  0)میل ج.... ام هیچ تغیری نكرده است
  1) میل ج.... ام تازگی كمتر شده است
  2)میل ج.... ام خیلی كم شده است
  3)اصلا هیچ میل ج.... در من باقی نمانده است

  تفسیر تست
  ابتدا باید نمره ها را با هم جمع كنید
  10-1نمره یعنی اینکه شما افسرده نیستید
  16-11نمره یعنی اینکه بهتر است با روانپزشك یا روانشناس مشورت كنید افسردگی شما خفیف است
  30-17 نمره یعنی اینکه لازم است هر چه زودتر با روانشناس مشورت كنید
  40-31 نمره یعنی اینکه افسردگی شما شدید است مشورت با روانشناس را فراموش نكنید
  بیشتر از 40 نمره یعنی اینکه افسردگی شما بسیار شدید است حتما هر چه سریعتر با روان پزشك مشورت نمایید
  Read more »